Samochód służbowy a polisa ubezpieczeniowa

przez | 12 marca, 2022

Jak traktowane są polisy ubezpieczeniowe w przypadku samochodów służbowych? Wiele osób myśli o tym, aby zakupić ubezpieczenie na firmę, dzięki czemu w przyszłości będą mogli zaksięgować to do swoich kosztów. Zakup polisy na firmę nie zawsze jest możliwy, a w tej kwestii ubezpieczalnia może odmówić współpracy.

Ubezpieczenie na samochód

Tak, OC jest obowiązkowe – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z samochodem prywatnym, czy nie. Zakup na firmę jest opłacalny, aczkolwiek czasem nie będzie to możliwe, jeżeli samochód wykorzystywany jest nie tylko do celów zarobkowych, ale również do celów prywatnych. Aby móc zakupić ubezpieczenie na firmę należy zadbać o to, aby w dowodzie rejestracyjnym zostały wpisane dane firmy lub też auto musi stanowić własność firmową. Dzieje się tak dzięki wprowadzeniu go do do firmowej ewidencji środków trwałych. Chociaż czasem należy dokładnie sprawdzić, czy polisa na firmę będzie bardziej opłacalna od polisy prywatnej. Zawsze można poprosić ubezpieczalnię o przeprowadzenie dokładnej analizy.

Stawka na ubezpieczenie samochodowe

Podczas obliczania stawki na samochód służbowy, ubezpieczalnia będzie pytać o wiele rzeczy. Wśród nich może być chociażby liczba osób, które korzystają z danego pojazdu. Jeżeli z samochodu korzysta tylko jedna osoba, to stawka zostanie obliczona tak samo jak w przypadku pojazdu prywatnego. W przypadku większej ilości osób na jedno auto lub w przypadku floty pojazdów – cena może zostać uśredniona. Ubezpieczalnia dla wszystkich aut powinna przedstawić jednakową cenę. 

Pozostałe wpisy:

Zmiana danych w polisie OC

Przekroczenie terminu płatności raty za OC i AC

Przerwa w ubezpieczeniu OC

Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

Zniżki OC w małżeństwie